Mi történhet, ha nem veszi számba azokat a jeleket, amelyek arra utalnak, hogy a műfogsora cserére, rögzítésre szorul?
Már foglalkoztunk azzal, hogy érdemes-e halogatni a Fixfogsor® Protézisrögzítést, különösen, ami a fogászati árak infláció miatti növekedését illeti. Ezúttal arra keressük a választ, hogy honnan veheti észre, ha a műfogsora nem megfelelően funkcionál.
Nincs feltétlenül szükség új protézis gyártására. Amennyiben a meglevő fogsor megfelelő állapotú és minőségű, a gumigyűrűs patentek egy kis korrekció után ebbe is beépíthetőek. A patentek rögzítése után egyszerűen a helyére pattinthatjuk a protézist. Ezután a műfogsor véletlen elmozdulása kizárt!
Ilyen sok jele lehet, ha műfogsora elhasználódott
A részleges vagy teljes foghiányt orvosoló műfogsornak kétségtelenül ott a helye az emberiség legkreatívabb találmányai között. Visszaadja a mosolyt, lehetővé teszi a rágást, megkönnyíti a társasági életet, megfiatalít. Mi akkor a gond a műfogsorokkal?
Bár a kivehető fogpótlások megdöbbentően élethűek lehetnek (senki sem mondaná meg, hogy műfogsort viselünk), az érzés mégsem ugyanaz, mintha a saját fogainkról lenne szó. A műfogsor viselését eleve szokni kell. A rágásban, a beszédben később is problémát okozhat, ha a protézis töri az ínyt, billeg, hajlamos elmozdulni. A műfogsorragasztó ideig-óráig ható, hosszú távon költséges megoldás, és naponta többször kell alkalmazni.
A műfogsor működőképességét az is meghatározza, hogy milyen szájüregbe kerül, azaz milyen a szájüreg anatómiai szerkezete, a rágó- és mimikai izmok formája. Vannak-e még saját fogak az alsó vagy a felső fogíven, mennyire épült le a csontállomány a tartós foghiány következtében. Maga a műfogsor is befolyásolja a fogatlan állcsontgerinc leépülését. Minél kisebb a rágóerő, melyet a viselője a műfogsor által kifejteni képes, annál dinamikusabb lehet csontvesztés.
Az életkor előrehaladtával folyamatosan változik az arc szerkezete, az arccsontok veszítenek tömegükből, az arc egész kinézete átalakul. Mivel a műfogsor mindeközben ugyanaz marad, könnyen elképzelhető, miért is érezhetjük kényelmetlennek, idegennek. Az is előfordulhat, hogy a műfogsor színe az, ami nem tükrözi aktuális életkorunkat. Ez önmagában még nem ok a cserére, de ha kényelmetlen is, a rögzítés joggal merül fel.
Amikor a műfogsor fogainak kopása már rágási, harapási nehézségeket okoz, az úgynevezett túlhordásról beszélünk. A beszéd, a rágás közbeni klaffogó, kopogó hang, a billegés, a protézis rendszeres kiesése mind azt jelzik, hogy a műfogsor már nem működik jól, illetve jelentősen elhasználódott.
Mi történik, ha halogatjuk a műfogsor rögzítését? A problémás műfogsor instabillá válhat, a funkcióvesztése csere és/vagy rögzítés nélkül visszafordíthatatlan, a várakozással csak a meglévő problémák halmozódnak. Ha a csontvesztés nagyobb mértékű, akkor a hagyományos, kétfázisú implantátumok sem jöhetnek szóba. Vagy ha mégis, akkor hosszadalmas gyógyulási folyamattal járó, költséges csontpótlásra is szükség lehet.
Nincs feltétlenül szükség új protézis gyártására. Amennyiben a meglevő fogsor megfelelő állapotú és minőségű, a gumigyűrűs patentek egy kis korrekció után ebbe is beépíthetőek. A patentek rögzítése után egyszerűen a helyére pattinthatjuk a protézist. Ezután a műfogsor véletlen elmozdulása kizárt!
Milyen következményei lehetnek még a várakozásnak?
Kevésbé látványos, de annál fontosabb következménye a kopott, mozgó műfogsornak, hogy emésztési problémák jelentkezhetnek. Az elmozduló műfogsor nem képes ugyanakkora rágóerőt kifejteni, mint a saját fogak. De még egy stabil műfogsorhoz képest is jelentős mértékben alulteljesít. A rágóerő drasztikus csökkenésének sokféle hozadéka lehet, hiszen az emésztés a szájüregben indul. Kevesebb nyál termelődik, ezért a nyálban lévő enzimek nem tudják kifejteni emésztést segítő hatásukat, a falatokat nem rágjuk meg eléggé.
Mi történik, ha halogatjuk a műfogsor rögzítését? Teltségérzés, fokozott gázképződés, puffadás jelentkezhet. Ha nem tudunk megfelelően rágni, akkor hosszú távon inkább a pépes ételeket választjuk, vagyis leszokunk a rágásról. Mivel jórészt maga a rágónyomás tartja a helyén a műfogsort, a szálak körbeérnek, rágás nélkül nem lesz stabil a műfogsor.
Viszont a rugalmas, hajlékony alapanyagú protézisek (mint például a Valplast) nem megfelelőek erre a technológiára. Ezenkívül a fémmel erősített műfogsorok sem alkalmasak a protézisrögzítés elvégzésére. Ilyen esetekben új műfogsor készítését javasoljuk, amelyet rendelőnkben saját mester fogtechnikusunk a protetikus kollégáinkkal együttműködve 2-5 nap alatt elkészítik Önnek.
Hogyan állítja vissza a protézisrögzítés a beszéd és a rágás képességét?
A Fixfogsor® Protézisrögzítés során speciális, titánból készült mini implantátumokkal rögzítjük a kivehető műfogsort alul vagy felül, vagy mindkét állkapcson. Az eljáráshoz (ritka kivétellel) az íny felvágása sem szükséges, és erősen leépült csontok, valamint idősebb életkor esetén is alkalmazható. A rögzített műfogsor nem mozdul el, ezért a megfelelő nyáltermelődésnek, falatképzésnek és beszédnek nincs többé akadálya. Ahogy pácienseink mondani szokták, olyan, mintha visszakapták volna a saját fogaikat.
Bár valóban kellemetlen következményekkel járhat, ha nem törődik a műfogsora elhasználódásával, érthető, ha a rögzítés melletti döntését alaposan meg akarja fontolni. A fogászati alapanyagok, az eszközök, a gépek költségei az infláció miatt emelkednek, és ezek a hatások a Fixfogsor® Protézisrögzítés árában is megjelennek (még ha igyekszünk ezeket nem teljes mértékben pácienseinkre terhelni).
Abban biztos lehet, hogy Magyarország első, kizárólag protézisrögzítésre és műfogsorkészítésre specializálódott rendelőjeként nem engedünk a tőlünk megszokott színvonalból, törődésből és biztonságból.
A Fixfogsor® Protézisrögzítés segítségével a műfogsor stabilan ül a szájban, az akaratlan elmozdulása kizárt. Bátran ehet, beszélhet, nevethet!
A következő levelemből megtudhatja, hogyan lehet újra fix a fogsora minimális beavatkozással!
Kíváncsi, hogyan lehet stabil, esztétikus műfogsora?
A Fixfogsor® Protézisrögzítés első lépése egy személyes konzultáció rendelőnkben, mely nem jár semmilyen kötelezettséggel. Kollégáink a legmodernebb technológiával feltérképezik a szájürege, a fogai és állcsontja állapotát. Ha régi, elhasználódott műfogsora helyett újat szeretne, arról is a konzultáción egyeztetünk, tájékoztatjuk a lehetőségekről, felteheti kérdéseit. A személyes konzultáció végén Kezelési Tervet kap az Ön egyéni esetére szabott, pontos árakkal.
Kérjen visszahívást, találkozzunk a Fixfogsor® Rendelőben!